Iako se često slastice i općenito slatka hrana povezuju s prekomjernom težinom i pojačanim apetitom, provedena je studija koja dokazuje suprotno.
Sve veću ulogu u prehrani danas ima šećer, no prilikom unosa šećera u organizam treba biti oprezan jer prekomjerni unos može imati štetne posljedice za zdravlje. U Austriji i Njemačkoj, primjerice godišnji unos po osobi iznosi otprilike 34 kilograma. Vrlo se malo zna o molekularnim mehanizmima šećera koji utječu na prehrambeni unos, neovisno o kalorijskom opterećenju.
Upravo su zato na Odjelu za fiziološku kemiju Kemijskog fakulteta Sveučilišta u Beču, istražili ulogu aktivacije receptora slatkog okusa u regulaciji sitosti.
Provedena je slijepa, unakrsna studija s glukozom i saharozom. Sudjelovalo je 27 zdravih muškaraca, starih između 18 i 45 godina, od čega je dio muškaraca dobio 10 % otopinu glukoze ili saharoze ili jednu od šećernih otopina u koje je dodano 60 ppm laktizola, tvari koja se veže na pojedinačne slatke receptore te smanjuje percepciju slatkog okusa. Sve navedene otopine imale su jednak energetski sadržaj.
Neposredno prije ispijanja i tijekom dva sata od ispijanja, istraživači su kandidatima vadili krv te mjerili tjelesnu temperaturu. Kada je isteklo dva sata kandidati su mogli doručkovati koliko žele.
Ispitanici koji su ispili otopinu saharoze s laktizolom povećali su unos energije za oko 13 %, prenesno u kalorije, to je otprilike 100 kilokalorija više nego kandidati koji su ispili otopinu saharoze bez laktizola. Također, kandidati koji nisu konzumirali laktizol imali su i nižu tjelesnu temperaturu te smanjenu koncentraciju serotonina u plazmi, a upravo je on odgovoran za apetit.
Barbara Lieder, voditeljica Christian Doppler Laboratorija za istraživanje okusa te zamjenica voditelja Odjela za fiziološku kemiju Kemijskog fakulteta Sveučilišta u Beču, osvrnula se na rezultate te rekla: „Ovaj rezultat sugerira da saharoza, bez obzira na energetski sadržaj, modulira regulaciju sitosti i unos energije putem receptora slatkog okusa.“
Izvor: SciTechDaily
Fotografija: Unsplash