U sklopu našeg festivala održat će se i posebna konferencija koju otvaramo predavanjem „Što to rade licitari?“ kustosice Muzeja grada Karlovca Nikoline Belančić Arki.
Prva subota u svibnju bit će rezervirana za naš festival – i to ne samo za prodajni dio i radionice, već i za konferenciju koja će se tog 3. svibnja održati u prostoru Stare gradske vijećnice.
Konferencija će trajati od 11 do 18 sati, a predavanje kojim ćemo otvoriti konferenciju jest ono Nikoline Belančić Arki, kustosice Muzeja grada Karlovca, koja će nam održati predavanje na temu „Što to rade licitari – kako nastaju slastice koje su pod zaštitom UNESCO-a?“. U svom predavanju Nikolina Belančić Arki ukratko će predstaviti ovaj tradicijski obrt koji je 2010. godine upisan na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine.
Licitarstvo se proširilo na hrvatski prostor iz susjednih istočno-alpskih zemalja, a nastalo je u gradskim sredinama. U Karlovcu ono ima dugu tradiciju i spada u jedan od rijetkih do danas očuvanih tradicijskih obrta u gradu. Nositelji su bili obrtnici, medičari i svjećari koji su se nazivali licitari. Oni su zajednički element koji je povezivao grad i selo, gradsko i seosko stanovništvo koje je na isti način pokazivalo ljubav prema njihovim proizvodima bez ikakvih razlika jer su bili neizostavni dio svakog sajma i proštenja koja su se u prošlosti (ali i danas) održavala u Karlovcu i njegovoj okolici.
Našu konferenciju 3. svibnja otvorit ćemo predavanjem “Što to rade licitari?” kustosice Muzeja grada Karlovca Nikoline Belančić Arki.
Licitari su proizvodili medenjake, piškote, paprenjake, predivno ukrašena licitarske slastice (i to ne samo u obliku srca već je tu bio čitav niz oblika), gvirc i svijeće, a svi će ti proizvodi, kao i postupci njihove izrade biti predstavljeni uz pomoć fotografskog materijala koji se čuva u Etnografskom odjelu Muzeja grada Karlovca.
Osim putem predavanja na konferenciji, posjetitelji će više o licitarima imati priliku saznati na prigodnoj izložbi čije će službeno otvorenje biti 2. svibnja, a o čemu ćemo više pisati uskoro.
Ulaznice za konferenciju bit će puštene u prodaju uskoro.
O predavačici:
Nikolina Belančić Arki diplomirala je povijest i etnologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena je kao kustosica Etnografskog odjela Muzeja grada Karlovca od 2015. godine. Autorica je nekoliko tematskih izložbi poput izložbe „Od sjemena do stola“ koja je prikazala poljoprivredni proces uzgoja žitarica od sjemena do gotovog proizvoda koji dođe na stol, izložbe „Nekad i sad“, izložbe fotografija pokupskih kuća koje su fotografirane sredinom 20. stoljeća i ponovno fotografirane 2019. godine te izložbe „Što to rade licitari?“ kojom je prezentirana Zbirka medičarstva i svjećarstva Etnografskog odjela Muzeja grada Karlovca. Zajedno s učiteljicom Danijelom Jurac i fotografom Dinkom Neskusilom autorica je izložbe „The Mith – priče, pjesme, tajne“, izložbe koja je tematizirala slavensku mitologiju.
Održala je niz radionica poput izrade božićnih ukrasa, ukrašavanja licitarskih srca i raznih drugih koje su pratile pojedine godišnje običaje i tekuće izložbe te je održala niz kraćih predavanja različite tematike (o licitarima, braći Seljan, maskama, glazbalima i druge).
Fotografija: Preuzeta sa stranice Muzeja grada Karlovca