Odlazak srpnja, mjeseca posvećenog sladoledu, prava je prilika da još jedan tekst posvetimo upravo toj, omiljenoj ljetnoj slastici – ovaj put onoj od vanilije.
Amerikanci su veliki ljubitelji sladoleda. Dokaz tomu je da imaju dan posvećen sladoledu, da su cijeli srpanj posvetili sladoledu, ali i da 23. srpnja posebno slave Nacionalni dan sladoleda od vanilije
Ljubav prema sladoledu ne skrivaju ni američki predsjednici pa je tako upravo Ronald Reagan, američki predsjednik i veliki ljubitelj sladoleda, srpanj proglasio mjesecom sladoleda još 1984. godine.
No još je jedan američki predsjednik, Thomas Jeffersona, izrazito volio sladoled i to onaj od vanilije koji je otkrio na putovanju u Francuskoj. Uživao je bilježeći recepte za sladoled, rukom je izradio i pisanu kopiju recepata za sladoled 1780-ih. I danas se u slastičarnici na planini Rushmore u Južnoj Dakoti poslužuje Jeffersonov omiljen sladoled tako da ga svatko može kušati.
Osim Reagana i Jeffersona, i prvi američki predsjednik George Washington bio je veliki ljubitelj sladoleda pa je u ljeto 1790. potrošio 200 dolara na sladoled što bi po današnjim standardima bilo oko 5.000 dolara.
Iako je na svijetu najpopularniji okus sladoleda onaj od vanilije, a zatim onaj od čokolade, čokoladni je sladoled izumljen prije onoga od vanilije, a čokoladni preljev najomiljeniji je okus preljeva za sladoled. Vanilija je jedina iz roda orhideja koja je jestiva, a u sladolede se počela dodavati 1760-ih godina.
Da sladoled vole i pripadnici kraljevskih obitelji pokazuje činjenica da je Charles I. od Engleske plaćao svom kuharu 500 funti godišnje kako bi njegov recept za sladoled držao u tajnosti
Kao što smo na početku teksta naveli, Amerikanci su veliki obožavatelji sladoleda pa ne čudi da su upravo oni najveći potrošači sladoleda u svijetu, u prosjeku osoba godišnje pojede 24 l sladoleda. I Novozelanđani vole sladoled, kod njih u prosjeku osoba godišnje pojede 22 litre. Vanilija je okus sladoleda broj 1 u većini zemalja pa tako u ovom okusu rado uživaju Njemci, Talijani, Amerikanci, Novozelanđani. Kinezi i Brazilci.
Napomenimo na kraju da je godine 1843. Nancy Johnson dobila je prvi američki patent za ručni aparat za sladoled.
Izvor: southfloridareporter.com
Fotografija: Pixabay